Zajedno u preveniranju nastanka požara

Slika vijesti 2015/OŽUJAK/IMG_4800.jpg

Danas je u prostorijama Policijske uprave ličko-senjske održan radni sastanak Vijeća za prevenciju Grada Gospića, Općine Perušić, Općine Lovinac, Državne uprave za zaštitu i spašavanje centar 112,

Foto: PU ličko-senjska

Danas je u prostorijama Policijske uprave ličko-senjske održan radni sastanak Vijeća za prevenciju Grada Gospića, Općine Perušić, Općine Lovinac, Državne uprave za zaštitu i spašavanje centar 112, Javne vatrogasne postrojbe Gospić, dobrovoljnih vatrogasnih društava Lovinac, Perušić, Pazarište, Parka prirode Velebit, Šumarije Gospić i Šumarije Perušić uz apel građanima s ciljem podizanja razine svijesti kako bi se spriječile i umanjile štetne posljedice nesavjesnog spaljivanjakorova, žbunja, šikara, suhe trave i raznog otpada. 

Na radnom sastanku donesen je zaključak da će se sve službe uključiti u preveniranje nastanka požara, na način da će svi subjekti obilaziti kritična mjesta kojom prilikom će educirati građane na prikladan način. 

Također je skrenuta pažnja na bitnost pravovremenog dojavljivanja žurnim službama kako bi iste mogle pravovremeno reagirati te utvrditi tko su počinitelji. 

Početkom sezone čišćenja poljoprivrednih i drugih površina, kada građani spaljuju biljni i drugi gorivi otpad na otvorenom prostoru,  povećava se opasnost od nekontroliranog širenja požara na otvorenom. 

Uvjeti i način spaljivanja trave, korova ili drugog biljnog otpada, regulirani su županijskom Odlukom o uvjetima paljenja vatre i drvnog ugljena na otvorenom prostoru na području Ličko-senjske županije, kojom je propisano da je tijekom godine, osim u razdoblju od 1. lipnja do 30. rujna, dozvoljeno paljenje vatre i drvenog ugljena na otvorenom prostoru, uz odobrenje nadležne javne vatrogasne postrojbe ili nadležnog dobrovoljnog vatrogasnog društva. 

Prije paljenja vatre ili drvenog ugljena na otvorenom prostoru potrebno je poduzeti odgovarajuće preventivne mjere da se vatra ne proširi na druge površine ili objekte, a naročito: 

  • tvari koje se spaljuju moraju se pomaknuti na dovoljnu udaljenost od vodova električne energije, javnih cesta, željezničkih pruga, industrijskih postrojenja, stambenih, građevinskih i drugih objekata koje bi vatra i dim mogli ugroziti;
  • oko mjesta paljenja potrebno je očistiti sigurnosni pojas u krugu od najmanje 3 metra;
  • ovisno o količini tvari i veličini površine koja se spaljuje potrebno je osigurati nazočnost dovoljnog broja osoba sposobnih za početno gašenje požara;
  • uz mjesto loženja potrebito je osigurati priručna sredstva za gašenje (lopata, grablje, voda i dr.), a količina i broj istih mora odgovarati količini tvari i veličini površine koja se spaljuje;
  • paljenje poduzimati za mirna vremena;
  • nakon spaljivanja potrebito je mjesto spaljivanja temeljito pregledati, a ostatak vatre i žara u potpunosti pogasiti, te o tome izvijestiti davatelja odobrenja.  

S obzirom da mala vatra može imati velike posljedice, apeliramo na sve građane:  

  • pridržavajte se zakonskih odredbi,
  • ne palite vatru na nedozvoljenim mjestima,
  • ne ostavljajte upaljenu vatru bez nadzora,
  • ne uništavajte prirodu i okoliš
  • ukoliko dođe do nekontroliranog širenja vatre odmah obavijestite vatrogasce na broj telefona 193, policiju na broj 192 ili Državnu upravu za zaštitu i spašavanje na broj 112. 


Stranica