Nasilje ne smije ostati obiteljska ili neka druga tajna, već o toj temi treba javno govoriti kako bi se taj problem osvijestio te senzibilizirale institucije koje bi se time trebale intenzivno baviti.
Policijska uprava ličko-senjska u suradnji s predstavnicima Ličko-senjske županije, Grada Gospića i Centra za socijalnu skrb Gospić, obilježila je danas Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, i to tako da su građanima dijeljeni promotivni materijali i crni baloni kako bi što više senzibilizirali javnost, osvijestili građane o ovom problemu, te stvorili javno mnijenje koje beskompromisno osuđuje svaki oblik zlostavljanja žena.
U Hrvatskoj se nasilje nad ženama najčešće događa u obiteljskoj zajednici, koja bi trebala biti najsigurnije okruženje. Većina žrtava obiteljskog nasilja su osobe ženskog spola. Počinitelj obiteljskog nasilja najčešće je bračni ili izvanbračni suprug ili bivši suprug (partner) žrtve.
Na području Policijske uprave ličko-senjske tijekom prvih 10 mjeseci ove godine evidentirano je 140 prekršaja nasilja u obitelji, što predstavlja smanjenje za 5 prekršaja ili za 3,44% u odnosu na isti period prošle godine. Najveći broj navedenih prekršaja evidentiran je na području Policijske postaje Gospić (61), zatim na području Policijske postaje Otočac (29), te na području PGP Korenica (16).
Kada govorimo o dobnoj skupini počinitelja, ali i oštećenih osoba, odnosno žrtava to su najčešće osobe u dobi od 31 do 50 godina, a kada govorimo o srodničkom odnosu žrtve i počinitelja, obiteljskim nasiljem su najčešće oštećene supruge od strane svojih sadašnjih bračnih partnera.
Navedena kaznena djela počinjena su na štetu osoba ženskog spola, dok se u jednom kaznenom djelu pojavljuje u svojstvu oštećene osobe i osoba muškog spola.
Pisane vijesti