U Senju obilježen Međunarodni dan tolerancije

U osnovnoj školi „Silvije Strahimir Kranjčević“ u Senju danas je obilježen Međunarodni dan tolerancije. Policijska službenica Policijske postaje Senj održala je predavanje učenicima petih razreda, te im ukazala na poštovanje i uvažavanje različitosti i snošljivosti jednih prema drugima  

Foto: PP Senj

U osnovnoj školi „Silvije Strahimir Kranjčević“ u Senju danas je obilježen Međunarodni dan tolerancije. Policijska službenica Policijske postaje Senj održala je predavanje učenicima petih razreda, te im ukazala na poštovanje i uvažavanje različitosti i snošljivosti jednih prema drugima kako bi ih se potaklo na toleranciju. 

Međunarodni dan tolerancije ustanovljen je Deklaracijom UN-a, a potpisan je 16. studenog 1995. godine na Generalnoj skupštini UNESCO u Parizu, te se od tada, kako bi se podigla svijest o važnosti tolerancije u svakodnevnom životu obilježava u mnogim zemljama diljem svijeta. 

UNESCO je proglašenjem međunarodnog dana tolerancije skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava, uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacija žena, rasne diskriminacije, kao i Konvencija o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, te brojne druge. 

UNESCO je 1995. godine dao definiciju tolerancije, koja glasi:

"Tolerancijaje poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju. Tolerancija je harmonija u različitostima. To nije samo moralna dužnost, to je također politički i zakonit zahtjev. Tolerancija, vrlina koja mir može učiniti mogućim, doprinosi mijenjanju kulture rata u kulturu mira. Tolerancija nije koncesija, dobrodušnost ili popustljivost. Tolerancija je, iznad svega aktivan stav potaknut priznanjem univerzalnih ljudskih prava i fundamentalna sloboda drugih. Nikako se ne može koristiti kao opravdanje za kršenje fundamentalnih vrijednosti. Tolerancija treba biti primjenjiva od strane pojedinaca, grupa i država. Tolerancija ja odgovornost koja nosi ljudska prava, pluralizam(uključujući kulturni pluralizam), demokraciju i vladavinu zakona. Ona uključuje odbacivanje dogmatizma i apsolutizma i potvrđuje standarde postavljene u instrumentima internacionalnih ljudskih prava. Dosljedno poštovanje ljudskih prava, biti tolerantan, ne znači toleriranje socijalnih nepravdi ili odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja. To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvaćati da se i drugi drže svojih. To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima imaju pravo živjeti u miru i da budu kakvi jesu. Također znači da se nečija viđenja ne nameću drugima."



Stranica