Oprez pri spaljivanju suhe trave i korova

Prema podacima Državne uprave za zaštitu i spašavanje, od početka ove godine, posebno na priobalju, izbio je izuzetno veliki broj požara otvorenog prostora za koje se osnovano pretpostavlja da im je uzrok nepažnja lokalnog stanovništva kod spaljivanja biljnog otpada.

 

Foto: Ilustracija

Prema podacima Državne uprave za zaštitu i spašavanje, od početka ove godine, posebno na priobalju, izbio je izuzetno veliki broj požara otvorenog prostora za koje se osnovano pretpostavlja da im je uzrok nepažnja lokalnog stanovništva kod spaljivanja biljnog otpada.

Takav trend zabilježen je i na području Policijske uprave ličko-senjske s obzirom da je u prva dva mjeseca 2011. godine već evidentirano 12 požara otvorenog prostora, od kojih je 11 nastalo uslijed nekontroliranog spaljivanja trave, korova ili drugog bilja, u odnosu na cijelu 2010. godinu kada je evidentirano 29 takvih požara.

 Uz to, takvim požarima prijeti opasnost po živote i imovinu, što se posebno pokazalo tijekom mjeseca ožujka ove godine, kada je u jednom požaru koji se dogodio dana 10. ožujka u mjestu Ličko Lešće, Grad Otočac, prilikom spaljivanja suhe trave smrtno stradao 81-godišnjak iz Ličkog Lešća, dok je u drugom, koji se također dogodio prilikom spaljivanja suhe trave, dana 9. ožujka u mjestu Podlapača, Općina Udbina, 73-godišnjak iz Podlapače, ostavio zapaljenu travu bez nadzora, uslijed čega se vatra nekontrolirano proširila i zahvatila gospodarski objekt pričinivši veću materijalnu štetu.

Uvjeti i način spaljivanja trave, korova ili drugog biljnog otpada, regulirani su županijskom Odlukom o uvjetima paljenja vatre i drvenog ugljena na otvorenom prostoru na području Ličko-senjske županije, kojom je propisano da je tijekom godine, osim u razdoblju od 1. lipnja do 30. rujna, dozvoljeno je paljenje vatre i drvenog ugljena na otvorenom prostoru, uz odobrenje nadležne javne vatrogasne postrojbe ili nadležnog dobrovoljnog vatrogasnog društva. Prije paljenja vatre ili drvenog ugljena na otvorenom prostoru potrebno je poduzeti odgovarajuće preventivne mjere da se vatra ne proširi na druge površine ili objekte, a naročito:

  • tvari koje se spaljuju moraju se pomaknuti na dovoljnu udaljenost od vodova električne energije, javnih cesta, željezničkih pruga, industrijskih postrojenja, stambenih, građevinskih i drugih objekata koje bi vatra i dim mogli ugroziti;
  • oko mjesta paljenja potrebno je očistiti sigurnosni pojas u krugu od najmanje 3 metra;
  • ovisno o količini tvari i veličini površine koja se spaljuje potrebno je osigurati nazočnost dovoljnog broja osoba sposobnih za početno gašenje požara;
  • uz mjesto loženja potrebito je osigurati priručna sredstva za gašenje (lopata, metlanice, grablje, voda i dr.), a količina i broj istih mora odgovarati količini tvari i veličini površine koja se spaljuje;
  • paljenje poduzimati za mirna vremena;
  • nakon spaljivanja potrebito je mjesto spaljivanja temeljito pregledati, a ostatak vatre i žara u potpunosti pogasiti, te o tome izvijestiti davatelja odobrenja.

S obzirom da mala vatra može imati velike posljedice, apeliramo na sve građane:

  • pridržavajte se zakonskih odredbi,
  • ne palite vatru na nedozvoljenim mjestima,
  • ne ostavljajte upaljenu vatru bez nadzora,
  • ne uništavajte prirodu i okoliš
  • ukoliko dođe do nekontroliranog širenja vatre odmah obavijestite vatrogasce na broj telefona 93, policiju na broj 192 ili Državnu upravu za zaštitu i spašavanje na broj 112. 


Stranica